top of page

Karakalem Çizim Eğitimi | İlave Araçlar - 6

Temel malzemelere ek olarak çizim deneyiminizi kolaylaştıracak ve daha keyifli hale getirecek başka araçlarda bulunmaktadır.

Oran Gereçleri

Pergel ve dikiş ölçeği, oran ölçmek için kullanılabilir. Pergel fotoğrafla kullanılırken, dikiş ölçeği hem fotoğraflarla hem de gerçek yaşamdan çizimlerle kullanılabilir.

Işık Kutusu

Ressamlar ışık kutusunu, yapısal eskizleri çizim kağıdına geçirmek için kullanırlar. Arkadan ışık gelirken, çizim kağıdınızı yapısal eskizin üzerine bantlayın ve çizgilerin üzerinden geçerek çizim kağıdına aktarın.

Kağıt mendil ve Tortillion

Yumuşak kalem kullanılan yerlerde, daha yumuşak bir izlenim bırakmak için çizgileri harmanlamak isteyeceğiniz durumlar olabilir. Kağıt mendil geniş alanlarda işe yararken, sıkıca rulo yapılmış yumuşak kağıttan yapılan tortillion daha ayrıntılı harmanlamada kullanılabilir.

Bu malzemeler bir çizimdeki çizgileri yumuşatabilir ya da harmanlayabilir.

Transfer Kağıdı

Yapısal eskizi, çizim kağıdına aktarmanın bir diğer yöntemi de transfer kağıdıdır, grafit kağıdı olarak da bilinir.

Sabitleyici

Eserinizin bulaşmasını önlemek için sabitleyici kullanın. Bu yöntem, grafite nazaran daha tozlu olma eğilimi gösteren karbon ve kömür çizimlerde özellikle işe yarayacaktır. Sabitleyici uygularken ortamı uygun şekilde havalandırın.

Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Google+ Basic Square
bottom of page